Pražský komorní kytarový orchestr
Pražský komorní kytarový orchestr (PKKO) byl založen na přelomu tisíciletí učitelem a dirigentem Vladimírem Novotným. Postupně se rozrostl až na dnešních dvacet kytarových nadšenců, kteří mají za sebou řadu úspěchů v soutěžích uměleckých škol nebo se hudbou dokonce sami živí.
Repertoár orchestru se původně z jednoduchých úprav renesančních písní a latinskoamerické hudby rozšířil o filmovou hudbu a aranžmá na pomezí swingu a pop music, čímž je ve světě kytarových orchestrů unikátní. V orchestru máme kromě klasických kytar i kytary sopránové, basové či mandolíny. Na koncertě nás můžete slyšet i zpívat, hrát trsátky nebo využívat různé perkusové nástroje.
V roce 2010 jsme vydali naše první úspěšné profilové CD Vol 1. V roce 2012 následovalo druhé CD Vol 2. a byl natočen profesionální videoklip ke skladbě Badinerie od J.S.Bacha.
S orchestrem se každoročně účastníme mezinárodních kytarových a mandolínových festivalů, což nám umožňuje nejen pochytit inspiraci, ale také navštívit spoustu zajímavých destinací. Naším nejvzdálenějším cílem bylo turné do Hong Kongu a Singapuru, které jsme uskutečnili v roce 2016.
Za dobu své existence již orchestr stihl navštívit Guitarfest v Omniši v Chorvatsku, festival v belgickém Deinze a Gentu, ve Francii jsme koncertovali v Avignonu, Paříži a Remiremontu a nechybělo ani Německo, kde jsme se zúčastnili festivalů ve Frankfurtu nad Mohanem a Bruchsalu. Loni jsme měli tu čest navštívit festival v sicilském Solarinu a letos jsme se vydali do Echternachu v Lucembursku. Na domácí půdě patří mezi naše největší úspěchy účast na multižánrovém festivalu Kytara napříč žánry v roce 2017.
Kromě pravidelných koncertů máme rádi i dobročinné akce a naší hudbou jsme podpořili např. Klub cystické fibrózy, Adopci nablízko, Konto Paraple či Kapucíny na Hradčanech. Také jsme chtěli předat radost z hudby i dětem, které jsou ve složité životní situaci a samy si kytaru pořídit nemohou. Proto jsme vymysleli charitativní projekt Kytary dětem, v rámci kterého jsme získali prostředky na nákup osmnácti kytar pomocí crowdfundingové kampaně. Kytary dodáme do nízkoprahových center Člověka v tísni, kde mohou děti smysluplně trávit svůj volný čas
Trocha historie...
Mezinárodní festival v Echternachu, Lucembursko
Letos jsme vyrazili na další kytarový a mandolínový festival, tentokrát do jedné z nejmenších Evropských zemí – Lucemburska. Strávili jsme tři dny v půvabném městečku Echternach, kde jsme odehráli vlastní koncert a měli možnost čerpat inspiraci od dalších zahraničních orchestrů. Pár členů se rozhodlo si pobyt o něco prodloužit a stihli po festivalu i prozkoumat hlavní město Lucemburk, které k našemu překvapení má pouze 100 tis obyvatel, nicméně se jedná o malebné město mezi zelenými kopci.
Kytary dětem a závěrečný koncert k 25.výročí Fakulty dopravní ČVUT v Praze
Rok 2018 byl ve znamení spolupráce s Dopravní fakultou Univerzity Karlovy a společností Člověk v Tísni na dobročinném projektu Kytary dětem. Za podpory Kytary.cz, Furch a výrobce kytarových náušnic Dílo boží jsme pomocí crowdfundingové kampaně na Hithitu vybrali celkem 93 tis. Kč na pořízení kytar pro děti za sociálně izolovaného prostředí do nízkoprahových klubů Člověka v tísni. Celá akce vrcholila koncertem v Betlémské kapli v červnu 2018 k příležitosti 25.výročí Fakulty dopravní ČVUT v Praze.
Více o projektu si můžete přečíst zde.
Balraj Gopal & Seminář o vedení kytarových orchestrů
Na koncert nás také přijel navštívit dirigent, aranžér a specialista na kytarové orchestry Balraj Gopal, který v současnosti působí na Mezinárodní hudební akademii v Singapuru. Spolu se ZUŠ I.Horníka jsme 26.6.2018 zorganizovali seminář o vedení kytarových orchestrů v podání Balraje. Také pro nás zaranžoval skladbu Malajských folkových písní, kterou dirigoval na závěrečném koncertě. Skladba se nám i publiku natolik líbila, že jsem se rozhodli si ji ponechat v repertoáru.
Záznam z koncertu a skladby Balraje si můžete poslechnout tady.
77.benefice: Na počátku bylo 120 strun – Kapucíni na Hradčanech
V lednu 2018 jsme měli možnost vystupovat u Kapucínů na Hradčanech na benefičním koncertě pro neziskovou organizaci Na Počátku, která pomáhá těhotným ženám a matkám s malými dětmi v nouzi. Sklidili jsme veliký úspěch a podařilo se nám na dobrovolných příspěvcích vybrat krásných 16 tis. Kč, které byly věnovány organizaci.
Kytarový festival Solarino, Sicílie 1.-8.7.2017
Protože nás koncertování v zahraničí a cestováníbaví, ani v roce 2017 jsme nepropásli možnost odjet do zahraničí a tentokrát se účastnili kytarového festivalu v Solarinu, který se konal od 1.-8.července. Strávili jsme týden ve slunném městečku nedaleko města Syrakusy, kde jsem měli možnost poznat místní kulturu a navštěvovat koncerty zahraničních umělců. Hlavní organizátor festivalu Fabio Barbagallo složil pro svoji ženu Barbaru píseň, jejíž premiéra zazněla na festivalu a to v našem podání. Po skončení část posádky odcestovala domů a druhá se přesunula do hlavního města Catanie, kde si ještě několik dní užívala zasloužený relax.
Kytara napříč žánry – 20.10.2017
Kytara napříč žánry je mezinárodní vícežánrový festival akustické kytary, který každý rok hostí špičkové kytaristy z celého světa. My jsme měli možnost vystoupit 20.října na 20.ročníku tohoto festivalu. Koncert se odehrál v sálu Městské knihovny v Praze a získali jsme velké pozitivní ohlasy.
Gitaren Festival Gent, Belgie – 28.-30.20.2016
Necelé tři týdny po našem velkém asijské dobrodružství jsme se vydali na kytarový festival do belgického Gentu, který se konal od 28.-30.října. Kromě místního orchestru Taar se festivalu účastnil ještě francouzský orchestr z Provence. Festival byl nabitý programem, kromě koncertů jsme si mohli vyzkoušet i lekci argentinského tanga vedenou profesionálními tanečníky, byli jsme na prohlídce města, ochutnali jsme místní speciality a večer byl nachystán zábavný program. Závěrem festivalu zazněly skladby Hallelujah a New World Flamenco v podání všech zúčastněných orchestrů.
Asijské turné – Hong Kong & Singapur
Na naše první světové turné na asijském kontinentu jsme vyrazili 21.září 2016, první týden strávili v metropolitním Hong Kongu a na druhou část turné jsme se přesunuli do moderního Singapuru. V Hong Kongu nás hostil místní orchestr Hong Kong Ensemble, který nás navštívil v roce 2015 v Praze a během pobytu jsme měli dva společné koncerty. Kromě toho jsme také ochutnali místní kuchyni včetně kuřecích pařátků, chobotnice nebo ústřice. Poznali jsme i místní turistické atrakce jako je Victoria Peek s výhledem na celé město a viděli jsme i největší sochu Budhy na světě. Po té jsme se přesunuli do Singapuru, kde nás opět čekaly dva koncerty a následně ještě poznávání místních lákadel jako Marina Bay hotel nebo zahrady Gardens by the Bay se skleníky a úchvatnými osvětlenými stromy. Singapur byl jedinečný nejen svou moderností ale také čistotou celého města, což bylo dáno zejména tím, že je to město s nejvíce zákazy na světě, na příklad pokutu dostanete za žvýkání na veřejnosti.
8e Festival International d’Orchestres de Mandolines et Guitares, Remiremont, France
V červenci 2015 jsme zažili velký úspěch na mezinárodním kytarovém a mandolínovém festivalu ve francouzském Remiremontu. Měli jsme dva samostatné koncerty a na závěr zazněla společná skladba v podání všech zúčastněných kytarových i mandolínových orchestrů. Kromě vystupování jsme měli možnost slyšet spoustu zajímavých vystoupení orchestrů z celého světa a nechyběl ani večerní program v podobě společného zpívání a hraní na kytary. Fotogalerie z festivalu v Remiremontu zde.Eurofestival Zupfmusik 2014, Bruchsal
V květnu 2014 jsme byli pozváni na německý festival Zupfmusic v Bruchsalu, kterého se účastní mandolínové a kytarové orchestry z celého světa. Jednalo se o jeden z největších kytarových a mandolínových festivalů na světě, vystoupilo zde více než 1000 účastníků.
Zimbabfest
V březnu roku 2013 jsme se účastnili dobročinné akce Zimbabfest na podporu dětí v Zimbabwe. Událost moderoval Pavel Anděl a v reportáži na ČT2 zazněla i hudba PKKO. Reportáž můžete shlédnout zde.
CD Vol. 2
V roce 2013 jsme natočili naše druhé profilové CD, tentokrát s názvem Vol. 2 v hudebním studiu v Hradci Králové.
Toto CD je stále k dostání na našich koncertech, kde si jej můžete pořídit. Obsahuje následující skladby:
Exportní cena DHL Unicredit & Podnikatelská štika 2013
V prosinci 2013 jsme vystoupili na 16.ročníku Exportní ceny DHL Unicredit pod záštitou agentury CzechTrade a také zajišťovali kulturní program na Podnikatelské Štice roku 2013.
Videoklip Badinerie – J. S. Bach
Rok 2012 byl pro nás zlomový, jelikož jsme v červnu natočili náš první profesionální videoklip, a to na skladbu Badineie ze Suity H moll od barokního autora Johanna Sebastiana Bacha. Klip si můžete shlédnout na našem Youtube kanálu zde.
Fotogalerii z natáčení videoklipu naleznete zde.
Festival Guitar’Essone, Paříž
V roce 2012 jsme s orchestrem vydali do Paříže, kde jsme vystoupili na festivalu k 10. výročí vzniku francouzského orchestru Essone, pořádaného profesorem Conservatoire Les Porrtes de l’Essone panem Quito de Sousa a jeho týmem. Spolu s námi zde vystoupily špičky francouzské kytarové scény, např. Judiceal Perroy.
Dobročinná akademie aneb Paraple – 28. 10. 2012
V říjnu roku 2012 jsme se zúčastnili jako hosté natáčení Konta pro Paraple v České televizi. Dobročinnou akademii aneb Paraple na podporu lidí na vozíčku uváděl Zdeněk Svěrák a byla na živo vysílána v televizi. Vystoupili jsme se skladbou He Reigns od Kirka Franklina. Video najdete zde.
Gitaar Festival Deinze
V roce 2011 jsme dostali pozvání na festival kytarových orchestrů do belgického Deinze. Zde jsme se kromě společného hraní na koncertech v Deinze a okolí účastili různě zaměřených workshopů, jako byl na příklad taneční kurz salsy, hraní na bonga či spolupráce na flamencovém či folkovém vystoupení s domácím orchestrem a orchestry z Francie.Na závěrečném orchestru zazněla skladba VoorNamTous od Yanna Gysselse hraná všemi orchestry najednou.
Fotogalerie z Belgie zde.
Guitarfest v Omniši – Chorvatsko
V roce 2010 jsme zažili jeden z největších úspěchů orchestru – druhé místo na Guitarfestu v chorvatském Omniši získané v konkurenci kytarových komorních souborů a orchestrů ze šesti zemí.
CD Vol. 1
1. Libertango – Astor Piazzolla (arr.M.Nosek)
2. Hotel Ritz (arr. M.Nosek)
3. He reigns – (arr. M. Nosek)
4. Magnificat – Michele Pépé
Avignon, Francie
V roce 2009 nás čekala zahraniční výměna s orchestrem z Francie a vydali jsme se do francouzského Avignonu, kde jsme se zúčastnili oslav 15-ti letého výročí založení orchestru l’Orchestre de Guitares de Provence. Měli jsme příležitost navázat kontakty s dalšími orchestry ze zahraničí.
Koncert kytarových orchestrů
Na konci roku jsme uspořádali koncert kytarových orchestrů v Českém muzeu hudby a pozvali na něj speciálního hosta, německý orchestr Jugend Zupforchester z Baden-Württenbergu. Společně s německým orchestrem jsme zahráli poprvé skladbu Magnificat od francouzského autora filmové hudby Michele Pepého.
V tomto roce jsme začali poprvé spolupracovat i s orchestry ze zahraničí, čímž jsme odstartovaly naše výměnné pobyty PKKO v cizině a zahraničních orcchestrů v Praze. Na jarní koncert přijal pozvání orchestr z Francie l’Orchestre de Guitares de Provence vedený Denisem Mortagne, který spolu s námi a dalšími spřátelenými českými orchestry zahrál Malou noční hudbu od W.A.Mozarta a předehru z opery Carmen od G.Bizeta. Na jednom pódiu společně hrálo celkem 100 kytaristů, kromě nás se koncertu účastnily orchestry Bihemian Guitar Orchestra, Hradecký kytarový orchestr, Pardubický kytarový orchestr a kytarový orchestr ZUŠ Habrmanova.
Festival Jugendmusicfest Wetzlar, Německo
V roce 2008 jsme se vydali na první zahraniční cestu, a to na kytarový festival Jugendmusicfest do německého Wetzlaru na pozvání mandolinového orchestru Jugend Zupforchester z Baden-Württenbergu. Kromě vystoupení ve Wetzlaru nás čekala i řada workshopů vedených německými zkušenými pedagogy a dirigenty zaměřených na orchestrální hru skladeb různých slohových období. Také jsme měli možnost koncertovat ve velkém sále konzervatoře ve Frankfurtu nad Mohanem.
V roce 1999 se učitel kytary a dirigent Vladimír Novotný rozhodl založit kytarový orchestr na základě inspirace v zahraničí na mezinárodních festivalech. Tímto vznikl Pražský komorní kytarový orchestr při ZUŠ U Půjčovny. V počátcích bylo v orchestru asi 8 členů tvořených převážně jeho žáky a talentovanými studenty kytary. Z počátku se orchestr věnoval zejména jednoduchým úpravám renesančních písní a latinskoamerické hudbě.