Aktuality

Festival v Lucemburském Echternachu

Jako každý rok jsme i letos vyrazili do zahraničí na mezinárodní kytarový festival koncertovat a čerpat inspiraci. Tentokrát jsme se účastnili mezinárodního kytarového a mandolinového festivalu v lucemburském Echternachu, který se konal během letních prázdnin od 25. do 26. srpna 2018. Cestu jsme tentokrát absolvovali pozemní dopravou a pronajali si vlastní autobus i s přívěsem. Cestování letadlem má sice své výhody, ale balení kytar a jejich převážení v zavazadlovém prostoru není nic jednoduchého a už se nám nejednou stalo, že kytara cestu nezvládla. Autobus byl naštěstí bezpečný a ještě jsme si užili plno legrace po cca 10h cestě na místo. Ubytovali jsme se v nedalekém malebném městečku Beaufort, odkud jsme dojížděli do festivalového místa Echternach. První den jsme strávili zkoušením skladeb a přípravou na koncert, prozkoumáváním zákoutí Echternachu a navštěvováním koncertů festivalu. Nejvíce nás ohromil švýcarský orchestr La Volta, který má pouze 6 členů a dokázal zaujmout publikum svým originálním vystoupením. Kromě nezvyklých typů kytar a perkusových nástrojů využívali také na příklad houkačku, různé pískání nebo bouchání do smetáků do rytmu.

V neděli vystoupili sólově tři z našich nejodvážnějších členů v menším sále a sklidili velký úspěch. První vystoupil náš „Erasmák“ Ryan Chan, který pochází z Hong Kongu a studuje kytaru ve slovenské Banské Štiavnici a který je naším občasným hostem na koncertech a festivalech. Zahrál divákům jak skladby od významných interpretů, tak i vlastní tvorbu. Druhý vystoupil jeden z našich nejnovějších a nejmladších členů Martina Lédl. Poslední zahrála Laďka Jeřábková, která po několika letech své působení v orchestru kvůli časové vytíženosti přerušila. 

V neděli odpoledne nás čekal vlastní koncert ve velkém sále, kde jsme divákům předvedli naše oblíbené starší i nové písně v repertoáru. Festival byl zakončen vystoupením lucemburského orchestru Divertimendo, který měl na starost celou akci. 

Festival se vydařil a v pondělí ráno jsme vyráželi zpět domů. 4 z našich členů se rozhodli zůstat ještě o dva dny déle s stihli prozkoumat i hlavní město Lucemburk, který k našemu překvapení má pouze cca 100 tis. obyvatel. Lucemburk nás zaujal svojí maličkostí plnou přírodních krás, starobylé architektury, moderních staveb jako pěší most „zavěšený“ pod silničním mostem nebo výtah ve skále.

Fotogalerii z festivalu si prohlédněte zde.