KYTARY DĚTEM

Máme rádi hudbu a ještě raději předáváme radost z hudby dál. Ve spolupráci s Člověkem v tísni jsme proto vymysleli projekt, v rámci kterého umožníme hrát na klasickou kytaru i dětem, které neměly takové štěstí jako my a kytaru si pořídit samy nemohou. Chceme dodat celkem 18 kytar do nízkoprahových klubů Člověka v tísni, kde děti ze sociálně znevýhodněných rodin tráví smysluplně svůj volný čas. Na crowdfundingové platformě Hithit jsme vybrali více než 90 tis Kč na nákup kytar a to pomocí odměn od našich partnerů a odměn z naší dílny. Níže si můžete přečíst celý příběh.

Jak to začalo?

Jsme Pražský komorní kytarový orchestr a máme rádi hudbu, ale ještě raději předáváme radost z hudby dál. Každého z nás ke hře na kytaru přivedlo něco jiného, většinou to ale byli naši hudebně nadšení a ambiciózní rodiče, kteří nás v dětství přihlásili do základních uměleckých škol. Od té doby se pro nás stala kytara součástí života. Je to náš koníček, náš způsob relaxace i naše chlouba.

Ne všechny děti ale mají štěstí na takové podmínky a rodiče, jaké jsme měli my. Hledali jsme způsob, jak rozšířit možnosti hry na klasickou kytaru i pro děti, které z nějakého důvodu na ZUŠ chodit nemohou. Spojili jsme proto síly s neziskovou organizací Člověk v tísni, která v rámci sociální práce pomáhá dětem z chudých a sociálně znevýhodněných rodin v nízkoprahových klubech. Tam mohou děti smysluplně trávit svůj volný čas, vymanit se z jejich kulturně i sociálně izolovaného prostředí a začít pracovat na zlepšení jejich vyhlídek do budoucnosti.

Co je cílem projektu?

Cílem je dodat celkem 18 kytar do nízkoprahových klubů Člověk v tísni po České republice a umožnit tak dětem vyrůstajícím ve znevýhodněných podmínkách hrát na kytaru a obohatit tak jejich zájmové aktivity. 

Kam půjdou kytary?

Děti z nízkoprahových klubů Člověka v tísni milují hudbu. Dětem tak zajistíme nejen nástroje ale i dobrovolníky a lektory na učení. Celkem 18 kytar půjde do následujících klubů:

 • 3 kytary do pobočky v Kladně
 • 8 kytar do ústeckých klubů a Bíliny
 • 5 kytar do klubů v Kraslicích
 • 2 kytary do libereckého klubu

Jak projekt financujeme?

V červnu roku 2018 jsme spustili crowdfundingovou kampaň na portálu Hithit.cz s projektem Kytary dětem. Lidé měli 40 dní na to, aby náš projekt svými příspěvky podpořili a naše cílová částka byla 90 tis Kč. Za každý příspěvek v závislosti na jeho výši byla slíbena přispěvateli odměna. Díky našemu sponzorovi Kytary.cz jsme mohli za nejvyšší příspěvky v hodnotě od 5 do 40 tis. Kč nabídnout velmi kvalitní klasické kytary značky Furch, Alhambra a Ortega. Nejhodnotnější kytara značky Furch byla dokonce podepsána Davidem Kollerem, který s darováním do projektu souhlasil. Dále nás podpořil náš bývalý člen orchestru Miroslav Zítko, který nám dodal celkem 14 párů dřevěných náušnic značky Dílo boží vyrobených ručně přímo z kytary. Odměnami z dílny PKKO bylo naše poslední archivní první CD Vol.1, dále naše aktuální CD Vol.2, vstupenky na koncert, náušnice ručně vyrobené z kytarových strun a trička PKKO. Přispěvatelé měli také možnost přispět bez nároku na odměnu, čímž se stali naší dobrou duší projektu a odměnou byl certifikát opravňující je navštívit některý z našich koncertů v následující sezóny 2018/2019. Kromě hmotných odměn si také mohli zájemci objednat soukromý koncert PKKO, nacvičení písničky dle vlastního výběru se členem orchestru nebo hodiny kytary s dirigentem.

Jak to všechno dopadlo?

Celkem se nám nakonec povedlo vybrat krásných 94 070 Kč. V následujících měsících jsme buď osobně předali nebo zaslali veškeré odměny našim přispěvatelům. V kampani se nakonec „prodalo“:

 • 18 vstupenek na koncert PKKO
 • 20 náušnic z kytarových strun
 • 7 CD včetně jednoho archivního
 • 22 PKKO triček
 • 13 dřevěných náušnic Dílo boží
 • 5 certifikátů Dobré duše projektu
 • 3x lekce kytary s dirigentem
 • 3 kytary

Kytary dorazily do nízkoprahových center!

Splnili jsme, co jsme slíbili a od našeho partnera Kytary.cz jsme pořídíli kytary a zaslali je do nízkoprahových center Člověka v tísni. Dva štědří dárci nám darovali dokonce téměř nové kytary, které doma nevyužívali a chtěli, aby byly k užitku dětem, které se na ně mohou učit hrát. 

Díky organizaci Člověk v tísni máme následující děkovné video z klubu Aktiv, kde děti už na kytary hrají a mají z nich ohromnou radost:

Hodina kytary s Alexem!

Přihlásilo se nám dokonce k projektu pár dobrovolníků, kteří by byli ochotní děti také učit. Mezi nimi i náš kamarád a skvělý kytarista Alexander Glize, který si stejně jako tyto děti v mládí pořídit kytaru nemohl a rád náš projekt tímto podpořil. Uspořádal proto hodinu kytary 4.prosince 2018 v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež „V Kleci“ v Liberci.

Co o nás kdo napsal?

Lidé v neziskové organizaci Člověk v tísni byli nápadem nadšení a pomohli nám s propagací. Zde si můžete přečíst článek o projektu na jejich stránkách. Stejně tak nás podpořila i fakultadopravní ČVUT v Praze, na jejíž koncertě ke 25.výročí jsme projekt odstartovali. Zmínka o koncertu na podporu projektu zde.