About us

Prague chamber guitar orchestra

Prague chamber guitar orchestra (PKKO) was founded at the turn of the millennium by guitar teacher and conductor Vladimír Novotný. Until today it has expanded to twenty guitar enthusiasts who achieved success in several musical school competitions or even play guitar for living.  

Repertoire of the orchestra has developed from simple arrangements of Renaissance songs and Latin American music to movie music, arrangements of swing and pop music, all of which makes our ensemble unique compared to other guitar and mandoline orchestras. Apart from classical guitars, we also play soprano guitars, bass guitars or mandolinas. During concerts you can also hear us singing, play with guitar pick or we use different percussion instruments.

In 2010, our first successful CD Vol. 1. was released. In 2012 it was followed by second CD Vol 2. and a professional music video for a composition Badinerie by J. S. Bach was shot.

We participate in international guitar and mandolin festivals every year which allows us not only to get an inspiration of other orchestras, but also to travel and visit many interesting places. Our farthest destination was our tour to Hong Kong and Singapore in 2016.

During the years of our existence we visited Guitarfest in Omis in Croatia, festival in Belgian Deinze and Gent, in France we had concerts in Avignon, Paris and Remiremont and we also did not miss Germany, where we took part in festivals in Frankfurt and Bruchsal. Last year we had the opportunity to participate in festival in Sicilian Solarino and this year we went to Echternach in Luxembourg. At home one of our greatest success was participation in the biggest festival Guitar across genres in 2017.

Apart of our regular concerts we also like to support charity events and with our music we contributed to Club of cystic fibrosis, adoption charity or charity for paraplegic patients. We also thought of an idea how to spread our love for music to children who cannot afford to buy a guitar on their own. So, we decided to run a charity project Guitars for Children within which we raised money in a crowdfunding campaign to buy eighteen guitars for children clubs of an organization People in need where children in difficult social situation can meaningfully spend their free time and learn to play the guitar.

Trocha historie...

Mezinárodní festival v Echternachu, Lucembursko 

Letos jsme vyrazili na další kytarový a mandolínový festival, tentokrát do jedné z nejmenších Evropských zemí  – Lucemburska. Strávili jsme tři dny v půvabném městečku Echternach, kde jsme odehráli vlastní koncert  a měli možnost čerpat inspiraci od dalších zahraničních orchestrů. Pár členů se rozhodlo si pobyt o něco prodloužit a stihli po festivalu i prozkoumat hlavní město Lucemburk, které k našemu překvapení má pouze 100 tis obyvatel, nicméně se jedná o malebné město mezi zelenými kopci.

 Fotogalerie z festivalu zde.

 
Kytary dětem a závěrečný koncert k 25.výročí Fakulty dopravní ČVUT v Praze

Rok 2018 byl ve znamení spolupráce s Dopravní fakultou Univerzity Karlovy a společností Člověk v Tísni na dobročinném projektu Kytary dětem.  Za podpory Kytary.cz, Furch a výrobce kytarových náušnic Dílo boží jsme pomocí crowdfundingové kampaně na Hithitu vybrali celkem 93 tis. Kč na pořízení kytar pro děti za sociálně izolovaného prostředí do nízkoprahových klubů Člověka v tísni. Celá akce vrcholila koncertem v Betlémské kapli v červnu 2018 k příležitosti 25.výročí Fakulty dopravní ČVUT v Praze.

Více o projektu si můžete přečíst zde.

 
Balraj Gopal & Seminář o vedení kytarových orchestrů

Na koncert nás také přijel navštívit dirigent, aranžér a specialista na kytarové orchestry Balraj Gopal, který v současnosti působí na Mezinárodní hudební akademii v Singapuru. Spolu se ZUŠ  I.Horníka jsme 26.6.2018 zorganizovali seminář o vedení kytarových orchestrů v podání Balraje. Také pro nás zaranžoval skladbu Malajských folkových písní, kterou dirigoval na závěrečném koncertě. Skladba se nám i publiku natolik líbila, že jsem se rozhodli si ji ponechat v repertoáru.

Záznam z koncertu a skladby Balraje si můžete poslechnout tady.

 
77.benefice: Na počátku bylo 120 strun – Kapucíni na Hradčanech

V lednu 2018 jsme měli možnost vystupovat u Kapucínů na Hradčanech na benefičním koncertě pro neziskovou organizaci Na Počátku, která pomáhá těhotným ženám a matkám s malými dětmi v nouzi. Sklidili jsme veliký úspěch a podařilo se nám na dobrovolných příspěvcích vybrat krásných 16 tis. Kč, které byly věnovány organizaci.

Zde si můžete prohlédnout fotogalerii z koncertu.

Kytarový festival Solarino, Sicílie 1.-8.7.2017

Protože nás koncertování v zahraničí a cestováníbaví, ani v roce 2017 jsme nepropásli možnost odjet do zahraničí a tentokrát se účastnili kytarového festivalu v Solarinu, který se konal od 1.-8.července. Strávili jsme týden ve slunném městečku nedaleko města Syrakusy, kde jsem měli možnost poznat místní kulturu a navštěvovat koncerty zahraničních umělců. Hlavní organizátor festivalu Fabio Barbagallo složil pro svoji ženu  Barbaru píseň, jejíž premiéra zazněla na festivalu a to v našem podání. Po skončení část posádky odcestovala domů a druhá se přesunula do hlavního města Catanie, kde si ještě několik dní užívala zasloužený relax.

Fotogalerie z festivalu zde.

 
 
Kytara napříč žánry – 20.10.2017

Kytara napříč žánry je mezinárodní vícežánrový festival akustické kytary, který každý rok hostí špičkové kytaristy z celého světa. My jsme měli možnost vystoupit 20.října na 20.ročníku tohoto festivalu. Koncert se odehrál v sálu Městské knihovny v Praze a získali jsme velké pozitivní ohlasy. 

Gitaren Festival Gent, Belgie – 28.-30.20.2016

Necelé tři týdny po našem velkém asijské dobrodružství jsme se vydali na kytarový festival do belgického Gentu, který se konal od 28.-30.října. Kromě místního orchestru Taar se festivalu účastnil ještě francouzský orchestr z Provence. Festival byl nabitý programem, kromě koncertů jsme si mohli vyzkoušet i lekci argentinského tanga vedenou profesionálními tanečníky, byli jsme na prohlídce města, ochutnali jsme místní speciality a večer byl nachystán zábavný program. Závěrem festivalu zazněly skladby Hallelujah a New World Flamenco v podání všech zúčastněných orchestrů.

Fotogalerie z festivalu zde.

Asijské turné – Hong Kong & Singapur

Na naše první světové turné na asijském kontinentu jsme vyrazili 21.září 2016, první týden strávili v metropolitním Hong Kongu a na druhou část turné jsme se přesunuli do moderního Singapuru. V Hong Kongu nás hostil místní orchestr Hong Kong Ensemble, který nás navštívil v roce 2015 v Praze a během pobytu jsme měli dva společné koncerty. Kromě toho jsme také ochutnali místní kuchyni včetně kuřecích pařátků, chobotnice nebo ústřice. Poznali jsme i místní turistické atrakce jako je Victoria Peek s výhledem na celé město a viděli jsme i největší sochu Budhy na světě. Po té jsme se přesunuli do Singapuru, kde nás opět čekaly dva koncerty a následně ještě poznávání místních lákadel jako Marina Bay hotel nebo zahrady Gardens by the Bay se skleníky a úchvatnými osvětlenými stromy. Singapur byl jedinečný nejen svou moderností ale také čistotou celého města, což bylo dáno zejména tím, že je to město s nejvíce zákazy na světě, na příklad pokutu dostanete za žvýkání na veřejnosti.

Fotogalerie z turné zde.

8e Festival International d’Orchestres de Mandolines et Guitares, Remiremont, France

V čerrvenci 2015 jsme zažili velký úspěch na mezinárodním kytarovém a mandolínovém festivalu ve francouzském Remiremontu. Měli jsme dva samostatné koncerty a na závěr zazněla společná skladba v podání všech zúčastněných kytarových i mandolínových orchestrů. Kromě vystupování jsme měli možnost slyšet spoustu zajímavých vystoupení orchestrů z celého světa a nechyběl ani večerní program v podobě společného zpívání a hraní na kytary. 

Fotogalerie z festivalu v Remiremontu zde.

Eurofestival Zupfmusik 2014, Bruchsal

V květnu 2014 jsme byli pozváni na německý festival Zupfmusic v Bruchsalu, kterého se účastní mandolínové a kytarové orchestry z celého světa. Jednalo se o jeden z největších kytarových a mandolínových festivalů na světě, vystoupilo zde více než 1000 účastníků. 

Fotogalerie z festivalu zde.

Zimbabfest

V březnu roku 2013 jsme se účastnili dobročinné akce Zimbabfest na podporu dětí v Zimbabwe. Událost moderoval Pavel Anděl a v reportáži na ČT2 zazněla i hudba PKKO. Reportáž můžete shlédnout zde.

CD Vol. 2

V roce 2013 jsme natočili naše druhé profilové CD, tentokrát s názvem Vol. 2 v hudebním studiu v Hradci Králové.
Toto CD je stále k dostání na našich koncertech, kde si jej můžete pořídit. Obsahuje následující skladby:

1. Rondeau – J.S.Bach (arr. R. Coufal)
2. Menuet – J.S.Bach (arr. R. Coufal)
3. Menuet – J.S.Bach (arr. R. Coufal)
4. La soup aux choux – R.Lefevre (arr. T. Bořil)
5. Moorea – Gypsy Kings (arr. Vl. Novotný)
6. Don’t know why – Norah Jones (arr. Vl. Novotný, zpěv Stiliana Dimitrova)
7. The boy does nothing – Alesha Dixon (arr. T. Bořil)
8. The Loneliest Monk – Vietor Worten (arr. T. Bořil)
9. Palladio – Karl Jenkins (arr. G. Spoldings)
 
 
 
Exportní cena DHL Unicredit & Podnikatelská štika 2013

V prosinci 2013 jsme vystoupili na 16.ročníku Exportní ceny DHL Unicredit pod záštitou agentury CzechTrade a také zajišťovali kulturní program na Podnikatelské Štice roku 2013.

Videoklip Badinerie – J. S. Bach
Rok 2012 byl pro nás zlomový, jelikož jsme v červnu natočili náš první profesionální videoklip, a to na skladbu Badineie ze Suity H moll od barokního autora Johanna Sebastiana Bacha. Klip si můžete shlédnout na našem Youtube kanálu zde.

Fotogalerii z natáčení videoklipu naleznete zde.

 
Festival Guitar’Essone, Paříž

V roce 2012 jsme s orchestrem vydali do Paříže, kde jsme vystoupili na festivalu k 10. výročí vzniku francouzského orchestru Essone, pořádaného profesorem Conservatoire Les Porrtes de l’Essone panem Quito de Sousa a jeho týmem. Spolu s námi zde vystoupily špičky francouzské kytarové scény, např. Judiceal Perroy.

Fotogalerie z Paříže zde.

 
 
 
 
Dobročinná akademie aneb Paraple –  28. 10. 2012

V říjnu roku 2012 jsme se zúčastnili jako hosté natáčení Konta pro Paraple v České televizi. Dobročinnou akademii aneb Paraple na podporu lidí na vozíčku uváděl Zdeněk Svěrák a byla na živo vysílána v televizi. Vystoupili jsme se skladbou He Reigns od Kirka Franklina. Video najdete zde.

 
 
 
 
 
 
Gitaar Festival Deinze

V roce 2011 jsme dostali pozvání na festival  kytarových orchestrů do belgického Deinze. Zde jsme se kromě společného hraní na koncertech v Deinze a okolí účastili různě zaměřených workshopů, jako byl na příklad taneční kurz salsy, hraní na bonga či spolupráce na flamencovém či folkovém vystoupení s domácím orchestrem a orchestry z Francie.Na závěrečném orchestru zazněla skladba VoorNamTous od Yanna Gysselse hraná všemi orchestry najednou.

Fotogalerie z Belgie zde.
Guitarfest v Omniši – Chorvatsko

V roce 2010 jsme zažili jeden z největších úspěchů orchestru – druhé místo na Guitarfestu v chorvatském Omniši získané v konkurenci kytarových komorních souborů a orchestrů ze šesti zemí.

Fotogalerie z Guitarfestu.

CD Vol. 1
 V roce 2010 bylo ve studiu Svárov pod vedením mistra Miroslava Noska natočeno historicky první CD Pražského komorního kytarového orchestru s názvem Vol. 1. Obsahovalo celkem 5 skladeb: 
1. Libertango – Astor Piazzolla (arr.M.Nosek)
2. Hotel Ritz (arr. M.Nosek)
3. He reigns – (arr. M. Nosek) 
4. Magnificat – Michele Pépé 
5. Mmmm – Crash test dummies (arr. Petr Šetřil)
 
Fotografie z natáčení CD:
 
Avignon, Francie

V roce 2009 nás čekala zahraniční výměna s orchestrem z Francie a vydali jsme se do francouzského Avignonu, kde jsme se zúčastnili oslav 15-ti letého výročí založení orchestru l’Orchestre de Guitares de Provence. Měli jsme příležitost navázat kontakty s dalšími orchestry ze zahraničí.

Fotogalerie z Francie zde.

Koncert kytarových orchestrů

Na konci roku jsme uspořádali koncert kytarových orchestrů v Českém muzeu hudby a pozvali na něj speciálního hosta, německý orchestr Jugend Zupforchester z Baden-Württenbergu. Společně s německým orchestrem jsme zahráli poprvé skladbu Magnificat od francouzského autora filmové hudby Michele Pepého.

V tomto roce jsme začali poprvé spolupracovat i s orchestry ze zahraničí, čímž jsme odstartovaly naše výměnné pobyty PKKO v cizině a zahraničních orcchestrů v Praze. Na jarní koncert přijal pozvání orchestr z Francie l’Orchestre de Guitares de Provence vedený Denisem Mortagne, který spolu s námi a dalšími spřátelenými českými orchestry zahrál Malou noční hudbu od W.A.Mozarta a předehru z opery Carmen od G.Bizeta. Na jednom pódiu společně hrálo celkem 100 kytaristů, kromě nás se koncertu účastnily orchestry Bihemian Guitar Orchestra, Hradecký kytarový orchestr, Pardubický kytarový orchestr a kytarový orchestr ZUŠ Habrmanova.

Festival Jugendmusicfest Wetzlar, Německo

V roce 2008 jsme se vydali na první zahraniční cestu, a to na kytarový festival Jugendmusicfest do německého Wetzlaru na pozvání mandolinového orchestru Jugend Zupforchester z Baden-Württenbergu. Kromě vystoupení ve Wetzlaru nás čekala i řada workshopů vedených německými zkušenými pedagogy a dirigenty zaměřených na orchestrální hru skladeb různých slohových období. Také jsme měli možnost koncertovat ve velkém sále konzervatoře ve Frankfurtu nad Mohanem.

V roce 1999 se učitel kytary a dirigent Vladimír Novotný rozhodl založit kytarový orchestr na základě inspirace v zahraničí na mezinárodních festivalech. Tímto vznikl Pražský komorní kytarový orchestr při ZUŠ U Půjčovny. V počátcích bylo v orchestru asi 8 členů tvořených převážně jeho žáky a talentovanými studenty kytary. Z počátku se orchestr věnoval zejména jednoduchým úpravám renesančních písní a latinskoamerické hudbě.